تفسیر آزمایش خون

 

تفسیر کامل آزمایش خون
 
حروف اختصاصی در هر آزمایش
 
FBS : قند خون ناشتا
 
MCHC : غلظت متوسط همو گلوبین
 
WBC : شمارش گلبول های سفید
 
RBC : شمارش گلبول های قرمز
 
HB : همو گلوبین
 
HC :هماتو کریت( درصد گلبول های قرمز در خون )
 
HCV : حجم متوسط گلبول های قرمز
 
ویزیت پزشک در منزل 22961271  در محدوده نیاوران و ازگل و  ویزیت پزشک در منزل77090019 در محدوده رسالت و تهرانپارس و نارمک ،ویزیت پزشک در منزل در محدوده آجودانیه و نیاوران ،ویزیت پزشک در منزل در محدوده اقدسیه ، ویزیت پزشک متخصص در منزل در محدوده ازگل ، ویزیت پزشک عمومی در منزل در محدوده ازگل ، ویزیت پزشک عمومی در منزل در منطقه ازگل ، اعزام پزشک عمومی به منزل در محدوده ازگل ، ویزیت دکتر در منزل در محدوده ازگل ، ویزیت در منزل در محدوده ازگل ، درمان بیمار در منزل در محدوده ازگل ، خدمات پزشکی در منزل در محدوده ازگل ، ویزیت پزشک متخصص در خانه در محدوده ازگل ، ویزیت دکتر متخصص در منزل در محدوده ازگل ، ویزیت متخصص عفونی در منزل در محدوده ازگل ، اعزام پزشک متخصص در خانه در محدوده ازگل ، اعزام دکتر به خانه در محدوده ازگل ، ویزیت در خانه در محدوده ازگل ، ویزیت دکتر عمومی در منزل در محدوده اقدسیه ، ویزیت پزشک در منزل در محدوده اقدسیه ، ویزیت پزشک متخصص در منزل در محدوده اقدسیه ، ویزیت پزشک عفونی در منزل در محدوده اقدسیه ، اعزام پزشک به منزل در محدوده اقدسیه ، اعزام پزشک متخصص به منزل در محدوده اقدسیه ، اعزام دکتر متخصص در منزل در محدوده اقدسیه ، اعزام پزشک عفونی به منزل در محدوده اقدسیه ، ویزیت پزشک عمومی در منزل در محدوده نیاوران ، ویزیت دکتر عمومی در منزل در منطقه نیاوران ، ویزیت دکتر متخصص در منزل در محدوده نیاوران ، ویزیت پزشک متخصص در منزل در محدوده نیاوران ، ویزیت پزشک متخصص در منزل در منطقه نیاوران ، ویزیت پزشک متخصص داخلی در محدوده نیاوران ، ویزیت پزشک عمومی در منطقه نیاوران ، ویزیت دکتر عمومی در منزل در محدوده پاسداران ، ویزیت پزشک عمومی در خانه در منطقه پاسداران ، ویزیت دکتر متخصص در خانه در منطقه پاسداران ، ویزیت متخصص داخلی در منزل در محدوده پاسداران ، ویزیت متخصص عفونی در منزل در محدوده  اندرزگو ، ویزیت پزشک عمومی در منزل در محدوده فرمانیه ،
 
HCH : مقدار متوسط همو گلوبین در گلبول های قرمز
 
R.D.W : ضریب تغییرات اندازه گیری گلبول های قرمز
 
PLT : شمارش پلاکت ها
 
PTE : در صد پلاکت ها
 
MPV  : حجم متوسط پلاکت ها
 
MCH  : وزن متوسط هموگلوبین
 
MCV : حجم متوسط هموگلوبین
 
M/E : نسبت سلول های زاینده گلبول سفید به قرمز
 
RDW : پهنای گلبول قرمز در منحنی
 
UA : تجزیه کامل ادرار ( PH ، رنگ ، بو ، توده های متراکم )
 
TGs : تری گلیسیرید   ( چربی که باعث رسوب در رگ هاو عروق می شود )
 
HCG  : تست حاملگی
 
FSB  : آزمایش قند خون
 
انواع آزمایشات خونRBC
 
RBC مخفف کلمه سلول‌ قرمز خون است. این سلول‌های قرمز یا همان گلبول‌های قرمز، در واقع اصلی‌ترین قسمت خون و عامل رنگ قرمز آن هستند. خود این رنگ قرمز به دلیل وجود ماده‌ای به نام هموگلوبین است که کمک می‌کند گلبول‌ قرمز، اصلی‌ترین وظیفه خود یعنی حمل و نقل اکسیژن و دی‌اکسیدکربن را انجام دهد. به طور خلاصه می‌شود گفت گلبول‌های قرمز وسیله حمل و نقل اکسیژن از ریه به بقیه سلول‌های بدن هستند.مقادیر طبیعی: بین ۷/۴ تا ۱/۶ میلیون در هر میکرولیتر خون. این عدد برای خانم‌ها مقداری کمتر و در کودکان مقداری بیشتر است.
 
نکته:
 
گلبول قرمز به طور طبیعی بعد از تولید در مغز استخوان ۱۲۰ روز در خون زندگی می‌کند و در آخر عمر خود خرد می‌شود و به عناصر سازنده‌اش تبدیل می‌شود.
 
مقدار RBC‌ها در طی بارداری به طور طبیعی کمی کمتر نشان داده می‌شود چون حجم مایع خون افزایش پیدا کرده است.
 
عدد RBC در واقع مقدار دقیق گلبول‌های قرمز در ۱میلی‌لیتر خون محیطی است.
 
بسته به آزمایشگاه و نوع کیت مورد استفاده، ممکن است مقیاس شمارش این سلول فرق کند.
 
خوردن داروهایی مثل کلرامفنیکل هم باعث کاهش RBC می‌شود.
 
HCT
 
هموتوکریت یا HCT هم یکی از مقادیر اندازه‌گیری گلبول قرمز است. به طور کلی «هم» به معنی آهن است و هر جا در هر کلمه‌ای آمد حتما آن کلمه ارتباطی با گلبول قرمز دارد. هماتوکریت درصدی از حجم کلی خون است که از گلبول قرمز ساخته شده و با اندازه‌گیری قسمت قرمز رسوب خون در لوله آزمایش نسبت به کل ارتفاع خون اندازه‌گیری می‌شود. به خاطر بیماری‌ها و شرایط مختلفی که می‌توانند اندازه‌گیری RBC و Hgb را با اشکال مواجه کنند، HCT هم اندازه‌گیری می‌شود تا به طور مستقیم نشان‌دهنده اندازه هموگلوبین و گلبول قرمز در خون باشد. این عدد معمولا با درصد نشان داده می‌شود. مقادیر طبیعی: اعداد بین ۴۲ تا ۵۲ درصد برای آقایان و ۳۷ تا ۴۷ درصد برای خانم‌ها نرمال به حساب می‌آید. در خانم‌های باردار درصد بالاتر از ۳۳ طبیعی است.
 
محدوده خطر: HCT بالاتر از ۶۰ درصد و پایین‌تر از ۱۵ درصد باید باعث نگرانی پزشک شود.
 
نکته:
 
بیماری‌هایی که باعث به وجود آمدن شکل‌های غیرطبیعی گلبول قرمز می‌شوند (مثل بیماری گلبول قرمز داسی‌‌شکل) مقدار HCT را تغییر می‌دهند.
 
وقتی مقدار گلبول سفید به شدت بالا باشد بر مقدار HCT موثر است.
 
در صورت طبیعی بودن اندازه‌های گلبول قرمز، مقدار هماتوکریت ۳ برابر هموگلوبین است.
 
هماتوکریت را نباید بلافاصله بعد از خون‌ریزی شدید اندازه‌گیری کرد.
 
WBC
 
این سه حرف مخفف «سلول‌های سفیدخون» و نشان‌دهنده گلبول‌های سفید است. اندازه‌گیری مقدار گلبول‌های سفید خون یکی از روش‌های اصلی تعیین وجود عفونت در بدن است چون این سلول‌ها که جزو سیستم دفاعی بدن هستند در شرایط بیماری‌های عفونی و غیرعفونی واکنش‌های مختلفی از خود نشان می‌دهند.
 
شمارش WBCها دو جزء دارد. یکی مقدار کلی گلبول‌های سفید در یک میلی‌لیتر خون و جزء دیگر شمارش جزء به جزء این سلول‌ها چون گلبول‌ سفید خود متشکل از پنج نوع مختلف است که کم و زیاد شدن هر کدام از این انواع معنی خاص خود را دارد. کلمه «diff» که در جلوی CBC به معنی آزمایش خون نوشته می‌شود درخواست برای شمارش همین انواع مختلف گلبول‌سفید است.مقادیر طبیعی: در بزرگسالان و بچه‌های بالاتر از ۲ سال مقدار گلبول‌سفید بین ۵ تا ۱۰ هزار در هر میلی‌لیتر خون طبیعی است.
 
محدوده خطر: WBC کمتر از ۲۵۰۰ و بیشتر از ۳۰۰۰۰ هر کدام نشان‌دهنده بیماری‌هایی هستند که می‌توانند گاهی خطرناک باشند.
 
نکته:عمل اصلی گلبو‌ل‌سفید مبارزه با عفونت و حذف عوامل خارجی و مزاحم است و در مواقع آلرژ‌ی‌ها هم این سلول‌ها مسوول بروز واکنش هستند.
 
تغییر هر کدام از انواع WBC معنی خاص خود را دارد و ممکن است نشان‌دهنده عفونت با میکروب، ویروس و یا حتی استرس باشد.
 
فعالیت شدید بدنی و ورزش سنگین هم برای مدتی باعث بالا رفتن تعداد WBC در خون می‌شود. بارداری
و زایمان هم این مقدار را افزایش می‌دهند.
 
Hgb
 
در برگه‌های آزمایش مختلف ممکن است به صورت‌های مختلف HGB،Hg، یا Hgb نوشته شود. هم اینها مخفف کلمه هموگلوبین، یکی از عناصر اصلی تشکیل دهنده گلبول‌ قرمز است. این ماده که در آن آهن به کار رفته خود از اسید آمینه تشکیل شده و جایگاه‌های مختلفی برای ترکیب با اکسیژن دارد. هموگلوبین در جایی که اکسیژن زیاد وجود دارد با آن ترکیب می‌شود و در محیط کم اکسیژن آن را آزاد می‌کند.اندازه‌گیری مقدارکلی هموگلوبین در واقع نوعی نشان‌هنده تعداد گلبول‌های قرمز است.مقادیر اصلی: مقدار طبیعی برای آقایان بین ۱۴ تا ۱۸ گرم در هر دسی‌لیتر است و برای خانم‌ها مقادیر بین ۱۲ تا ۱۶ گرم در هر دسی‌لیتر طبیعی محسوب می‌شود.
 
محدوده خطر: هموگلوبین زیر ۵ و بالای ۲۰ مقادیر بحرانی به حساب می‌آیند و حتما نیازمند رسیدگی فوری هستند.
 
نکته:مقدار Hgb در بارداری کاهش می‌یابد چون با اینکه خون‌سازی کمی بیشتر شده است اما حجم مایع بدن و خون بالا رفته و مقدارکلی هموگلوبین در هر دسی‌لیتر آن کاهش می‌یابد.
 
زندگی در ارتفاع هم به خاطر نیاز بیشتر بدن به اکسیژن و کمبود اکسیژن محیط باعث تولید بیشتر هموگلوبین می‌شود.
 
در طحال اغلب سلول‌های پیرخون تخریب می‌شوند. بزرگ شدن طحال یعنی تخریب بیشتر سلول‌ها و به همین دلیل به دنبال آن کاهش RBC و Hgb رخ می‌دهد.
 
Plt
 
پلاکت‌ها، اجزای کوچک دیسک شکلی هستند که در خون وجود دارند و از بقیه سلو‌ل‌های خونی بسیار کوچک‌ترند. این ساختارها حاوی آنزیم‌هایی هستند که باعث انعقاد خون می‌شوند و وظیفه اصلی آنها جلوگیری از خون‌ریزی و خارج شدن گلبول‌قرمز از داخل رگ است.
 
Plt نشان‌دهنده تعداد پلاکت‌ها در هر میلی‌لیتر مکعب خون است و عدد مربوط به آن معمولا بزرگ‌ترین عدد برگه آزمایش خون است.
 
به غیر از کنترل سیستم انعقادی خون، از میزان پلاکت برای بررسی روند بهبود نارسایی مغز استخوان و بیماری‌های خونی هم استفاده می‌شود.مقادیر طبیعی: پلاکت بین ۱۵۰ هزار تا ۴۰۰ هزار در هر میلی‌مترمکعب خون برای بزرگسالان طبیعی است. در نوزادان این مقدار کمی بیشتر است.
 
محدوده خطر: پلاکت زیر ۵۰‌ هزار یا بیشتر از یک میلیون کاملا غیرطبیعی است و نیازمند توجه ویژه است.
 
نکته:ورزش شدید و قدرتی باعث افزایش میزان پلاکت می‌شود. در هنگام قاعدگی مقدار پلاکت کمی کاهش پیدا می‌کند.
 
قرص‌های ضدبارداری باعث بالا رفتن مقدار پلاکت می‌شوند. در حالی که استامینوفن پلاکت را کاهش می‌دهد.
 
 
 
 
شما میتوانید کلیه آزمایشات خون و چکاپ را در منزل هم انجام دهید.کافیست با یکی از تلفنهای زیر تماس بگیرید تا پرسنل مجرب ما در کوتاهترین زمان با هماهنگی قبلی خدمت شما برسند و نمونه گیری کنند و در طی یک روز جواب آزمایشات را خدمتتان ارسال نمایند.                          شعبه شمال : 02122961271                          شعبه مرکزی : 02177090019                        شعبه مرکز شهر : 02188343500
 
صبح آزمایش خون بدهید
 
آزمایش گروه های خونی
 
در پلاسمای خون انسان عناصری وجود دارند که به آنها” آگلوتاسیون” می گویند واین خاصیت را دارند که اگر سلول خونی خارجی وارد خون شود آنها را به هم چسبانده و منعقد و بالاخره متلاشی می کند.خون اشخاص به چهار گروه تقسیم می شوند
 
گروه خونی A : پلاسمای این گروه دارای آگلوتین مخصوص برای به هم چسباندن گویچه های گروه B است.
 
گروه خونی B : پلاسمای این گروه دارای آگلوتین مخصوص برای به هم چسباندن گویچه های گروه A است.
 
گروه خونی AB : پلاسمای این گروه دارای آگلوتین مخصوص برای به هم چسباندن گویچه های گروهAB است.
 
گروه خونی O : پلاسمای این گروه دارای آگلوتین مخصوص برای به هم چسباندن گویچه های گروه O است.
 
وقتی به بیماری خون تزریق می شود باید آن خون هم کروه بیمار باشد و یا از نوعی باشد که عمل آگلوتاسیون بین خون بیمار و خون دهند موجود باشد(آزمایش کراسمچ)در این حالت خون داده شده با خون بیمار موافق است.
 
هر گروه خونی می تواند از هم گروه خون دریافت کند
 
گروه خونی O می تواند به تمام گروههای دیگر خون بدهد و دهنده همگانی است
 
گروه خونیAB: می تواند از همه گروهها خون بگیرد و گیرنده عمومی است ولی به هیچ گروه دیگر جزخودش نمی تواند خون بدهد
 
گروه AوB فقط به هم گروه خود و گروه AB می توانند خون بدهند
 
صرفنظر از این موضوع عوامل دیگری از جملهRh در تطبیق خون شخصی به خون دیگر مهم است
 
مشاهده شده که اگر خون انسان را با خون نوعی میمون به نام رزوس مخلوط کنند گاهی ممکن است اگلوتاسیون انجام شود و گاهی انجام نمی شود .اگر انجام شودRh مثبت و اگر انجام نشودRh منفی است
عامل رزوس در خون بعضی افراد وجود دارد و برخی وجود ندارد که به آن Rh مثبت یا منفی می گویند.این عمل از طریق ارث منتقل می شود .اگر پدری Rh مثبت و مادر Rh منفی باشد فرزند آنها ممکن است این عامل را از پدر یا مادر به ارث برده و خونش Rh مثبت باشد خونش با مادر غیر موافق است که منجر به عوارض شدیدی برای فرزند می شود.
امار نشان میدهد که ۱۵ درصد مردم جهان Rh منفی و بقیه Rh مثبت هستند.
 
آزمایش قند خون
 
این ماده منبع اصلی تأمین انرژی در تمام موجودات زنده است. برای اندازه گیری قند خون فرد حتما باید ناشتا باشد،به همین دلیل واژه Fasting به کار می رود، یعنی بعد از مدت کوتاهی گرسنگی قند خون اندازه گیری شده است. این مدت حدود ۱۰ تا ۱۲ ساعت می باشد.
 
اگر سطح قند خون فردی بعد از ۱۲ ساعت ناشتا بیشتر از ۱۰۵ میلی گرم در دسی لیتر باشد، نشان دهنده استعداد ابتلاء وی به دیابت در طی ده سال آینده است.
 
میزان نرمال قند خون بین حداقل ۶۵ تا ۷۰ و حداکثر ۱۰۰ تا ۱۱۰ در محدوده بالا می باشد، البته افزایش خفیف قند خون ممکن است در اثر دریافت اخیر فرد باشد، اما اگر در آزمایشات مکرر میزان آن تغییری نکرد، فرد نیاز به توصیه های رژیمی برای پیش گیری از ابتلا به دیابت در آینده دارد.
 
آزمایش چربی خون
 
آزمایش چربی خون شامل اندازه گیری کلسترول کل، کلسترول HDL (خوب)، کلسترول LDL (بد) و تری‌‌گلیسرید می‌شود.
 
آزمایش خون
 
برای اندازه‌گیری دقیق چربی‌های خون باید ۹ تا ۱۲ ساعت پیش از خون گرفتن، چیزی به جز آب نخورید و ننوشید.
 
تری‌گلیسرید نوعی از چربی خون است که در اثر مصرف مواد قندی و نشاسته ای بالا می‌رود.
 
کلسترول خون هم با مصرف چربی های غذایی مثل کره، چربی های گوشت، تخم مرغ و مواد لبنی پرچرب، روغن های جامد و مایع، غذاهای سرخ شده و … زیاد می شود.
 
مقادیر کلسترول و تری گلیسرید خون
 
میزان کلسترول و تری‌گلیسرید خون معمولا به “میلی‌گرم در دسی‌لیتر” اندازه‌گیری می‌شوند.
 
این جدول‌ها میزان‌های طبیعی و غیرطبیعی انواع چربی‌های خون را نشان می‌دهد.
 
> میزان کل کلسترول (میلی‌گرم در دسی‌لیتر)—تفسیر
 
کمتر از ۲۰۰— مطلوب
 
۲۰۰ تا ۲۳۹— حد مرزی بالا
 
۲۴۰ و بالاتر— بالا
 
> کلسترول بد یا LDL (میلی گرم در دسی‌لیتر)—- تفسیر
 
کمتر از ۷۰ —-مطلوب برای افراد در معرض خطر بسیار بالای بیماری قلبی
 
کمتر از ۱۰۰—-مطلوب برای افرادی در معرض خطر بیماری قلبی
 
۱۰۰ تا ۱۲۹ —-نزدیک به طبیعی
 
۱۳۰ تا ۱۵۹ —-حد مرزی بالا
 
۱۶۰ تا ۱۸۹ —- بالا
 
۱۹۰ و بالاتر —- بسیار بالا
 
> کلسترول خوب یا HDL (میلی‌گرم در دسی‌لیتر)—— تفسیر
 
مردان: کمتر از ۴۰—— بد
 
زنان :کمتر از ۵۰—— بد
 
۵۰ تا ۵۹ —— بهتر
 
۶۰ و بالاتر —— بهترین
 
> تری‌گلیسرید (میلی گرم در دسی‌لیتر)———-تفسیر
 
کمتر از ۱۵۰——— مطلوب
 
۱۵۰ تا ۱۹۹——— حد مرزی بالا
 
۲۰۰ تا ۴۹۹——— بالا
 
۵۰۰ و بالاتر——— خیلی بالا
 
 
مرکز ارائه خدمات پزشکی در منزل حکیم برتر بصورت شبانه روزی آماده خدمت رسانی به همشهریان گرامی میباشد : شعبه شمال شهر 021229612771 و شعبه شرق  02177090019 و شعبه مرکز شهر 02188343500
 
 
 
 
 
مطالب مرتبط :تزریقات در منزلاعزام آمبولانس, اعزام پرستار به منزل, انجام تزریقات در منزل, انجام پانسمان در منزل, انجام کلیه آزمایشات خون ، ادرار و مدفوع در منزل, تزريقات در منزل شهرك غرب, تزریق سرم در منزل, تزریق سرم و آمپول در منزل, تزریق سرم در منزل جردن, تزریقات در منزل سعادت آباد, تزریقات در منزل شرق تهران, تزریقات در منزل غرب تهران, تزریقات در منزل محدوده آجودانیه, تزریقات در منزل محدوده آذربایجان, تزریقات در منزل محدوده آذری, تزریقات در منزل محدوده آرارات, تزریقات در منزل محدوده آرژانتین, تزریقات در منزل محدوده آزاد شهر, تزریقات در منزل محدوده ابراهیم آباد, تزریقات در منزل محدوده ابوذر, تزریقات در منزل محدوده احتشامیه, تزریقات در منزل محدوده اختیاریه, تزریقات در منزل محدوده ارامنه, تزریقات در منزل محدوده ازگل, تزریقات در منزل محدوده استاد معین, تزریقات در منزل محدوده استخر, تزریقات در منزل محدوده اسفندیاری, تزریقات در منزل محدوده سوهانک ، تزریقات در منزل محدوده شهرک محلاتی، تزریقات در منزل محدوده اسکندری, تزریقات در منزل محدوده شهرک نفت , تزریقات در منزل محدوده اقدسیه , تزریقات در منزل محدوده امام حسین, تزریقات در منزل محدوده امام زاده قاسم, تزریقات در منزل محدوده امانیه, تزریقات در منزل محدوده امیر بهادر, تزریقات در منزل محدوده امیریه, تزریقات در منزل محدوده صاحبقرانیه ، تزریقات در منزل محدوده اوقاف, تزریقات در منزل محدوده اوین, تزریقات در منزل محدوده اکباتان, تزریقات در منزل محدوده ایرانشهر, تزریقات در منزل محدوده بازار, تزریقات در منزل محدوده باغ آذری, تزریقات در منزل محدوده باغ رضوان, تزریقات در منزل محدوده باقرخان, تزریقات در منزل محدوده بریانک, تزریقات در منزل محدوده بلوارکشاورز, تزریقات در منزل محدوده بهاران, تزریقات در منزل محدوده بهارستان, تزریقات در منزل محدوده بهجت آباد, تزریقات در منزل محدوده بهمن یار, تزریقات در منزل محدوده بوستان ولایت, تزریقات در منزل محدوده بومهن, تزریقات در منزل محدوده تهران نو, تزریقات در منزل محدوده تهران ویلا, تزریقات در منزل محدوده تهرانسر, تزریقات در منزل محدوده جماران, تزریقات در منزل محدوده جمالزاده, تزریقات در منزل محدوده جمشیدیه, تزریقات در منزل محدوده جنت آباد, تزریقات در منزل محدوده جوادیه, تزریق سرم در منزل محدوده اقدسیه ، تزریقات در منزل محدوده حسین آباد, تزریقات در منزل محدوده حشمتیه, تزریقات در منزل محدوده حکیمیه, تزریقات در منزل محدوده مبارک آباد, تزریقات در منزل محدوده لویزان , تزریقات در منزل محدوده شیان , تزریقات در منزل محدوده بلوار اوشان, تزریقات در منزل محدوده دارآباد, تزریقات در منزل محدوده دانشگاه تهران, تزریقات در منزل محدوده دبستان, تزریقات در منزل محدوده دربند, تزریقات در منزل محدوده دردشت, تزریقات در منزل محدوده دروازه شمیران, تزریقات در منزل محدوده دروس, تزریقات در منزل محدوده درکه, تزریقات در منزل محدوده دریان نو, تزریقات در منزل محدوده دزاشیب, تزریقات در منزل محدوده ده ونک, تزریقات در منزل محدوده دهکده المپیک, تزریقات در منزل محدوده دولاب, تزریقات در منزل محدوده دولت آباد, تزریقات در منزل محدوده دیلمان جنوبی, تزریقات در منزل محدوده پاسداران، تزریقات در منزل محدوده مینی سیتی، تزریقات در منزل محدوده زرگنده, تزریقات در منزل محدوده زهتابی, تزریقات در منزل محدوده دولت ،تزریقات در منزل محدوده سازمان آب, تزریقات در منزل محدوده سازمان برنامه, تزریقات در منزل محدوده ستارخان, تزریقات در منزل محدوده سرسبز, تزریقات در منزل محدوده سعدآباد, تزریقات در منزل وده سلسبیل, تزریقات در منزل محدوده سلیمانیه, تزریقات در منزل محدوده سنگلج, تزریقات در منزل محدوده سهروردی, تزریقات در منزل محدوده سوهانک, تزریقات در منزل محدوده شادآباد, تزریقات در منزل محدوده شادمان, تزریقات در منزل محدوده شاهین, تزریقات در منزل محدوده شاپور, تزریقات در منزل محدوده شریف آباد, تزریقات در منزل محدوده شمس آباد, تزریقات در منزل محدوده شمیران نو, تزریقات در منزل محدوده شهر ری, تزریقات در منزل محدوده شهر زیبا, تزریقات در منزل محدوده شهر قدس, تزریقات در منزل محدوده شهرآرا, تزریقات در منزل محدوده شهران, تزریقات در منزل محدوده شهرک آزادی, تزریقات در منزل محدوده شهرک آسمان, تزریقات در منزل محدوده شهرک آپادانا, تزریقات در منزل محدوده شهرک ابوذر, تزریقات در منزل محدوده شهرک ارغوان, تزریقات در منزل محدوده شهرک استقلال, تزریقات در منزل محدوده شهرک امام خمینی, تزریقات در منزل محدوده شهرک امید, تزریقات در منزل محدوده شهرک امیرالمومنین, تزریقات در منزل محدوده شهرک انصار, تزریقات در منزل محدوده شهرک بخارایی, تزریقات در منزل محدوده شهرک بعثت, تزریقات در منزل محدوده شهرک تختی, تزریقات در منزل محدوده شهرک دانشگاه, تزریقات در منزل محدوده شهرک دریا, تزریقات در منزل محدوده شهرک رضوان, تزریقات در منزل محدوده شهرک رضویه, تزریقات در منزل محدوده شهرک شاهین, تزریقات در منزل محدوده شهرک شریعتی, تزریقات در منزل محدوده شهرک شریفی, تزریقات در منزل محدوده شهرک شهربانی, تزریقات در منزل محدوده شهرک شهرداری, تزریقات در منزل محدوده شهرک شهید مفتح, تزریقات در منزل محدوده شهرک شوش, تزریقات در منزل محدوده شهرک صادقیه, تزریقات در منزل محدوده شهرک صد دستگاه, تزریقات در منزل محدوده شهرک طالقانی, تزریقات در منزل محدوده شهرک عباسپور, تزریقات در منزل محدوده شهرک عباسی, تزریقات در منزل محدوده شهرک غزالی, تزریقات در منزل محدوده شهرک فاطمه الزهرا, تزریقات در منزل محدوده شهرک فردوسی, تزریقات در منزل محدوده شهرک فرهنگیان, تزریقات در منزل محدوده شهرک فرهنگیان غرب, تزریقات در منزل محدوده شهرک قدس, تزریقات در منزل محدوده شهرک محلاتی, تزریقات در منزل محدوده شهرک مسلمین, تزریقات در منزل محدوده شهرک نفت, تزریقات در منزل محدوده شهرک هجرت, تزریقات در منزل محدوده شهرک والفجر, تزریقات در منزل محدوده شهرک ولیعصر, تزریقات در منزل محدوده شهرک ویلاشهر, تزریقات در منزل محدوده شهرک پارس, تزریقات در منزل محدوده شهرک پاسداران, تزریقات در منزل محدوده شهرک پرواز, تزریقات در منزل محدوده شهرک چشمه, تزریقات در منزل محدوده شهرک ژاندارمری, تزریقات در منزل محدوده شهرک کاظمیه, تزریقات در منزل محدوده شهرک کمالی, تزریقات در منزل محدوده شهرک کوهسار, تزریقات در منزل محدوده شهرک کیانشهر, تزریقات در منزل محدوده شهرک گلستان, تزریقات در منزل محدوده شهرک گلها, تزریقات در منزل محدوده شهریار, تزریقات در منزل محدوده شکوفه, تزریقات در منزل محدوده شیان, تزریقات در منزل محدوده شیخ الرئیس, تزریقات در منزل محدوده شیخ هادی, تزریقات در منزل محدوده شیرازی, تزریقات در منزل محدوده ضرابخانه, تزریقات در منزل محدوده طالقانی, تزریقات در منزل محدوده طرشت, تزریقات در منزل محدوده ظهیرآباد, تزریقات در منزل محدوده عبدل آباد, تزریقات در منزل محدوده عشرت آباد, تزریقات در منزل محدوده علم وصنعت, تزریقات در منزل محدوده علی آباد, تزریقات در منزل محدوده فدک, تزریقات در منزل محدوده فرح آباد, تزریقات در منزل محدوده فرحزاد, تزریقات در منزل محدوده فرودگاه مهرآباد, تزریقات در منزل محدوده فشم, تزریقات در منزل محدوده فلاح, تزریقات در منزل محدوده قرچک, تزریقات در منزل محدوده قزل قلعه, تزریقات در منزل محدوده قصر, تزریقات در منزل محدوده قصر فیروزه, تزریقات در منزل محدوده قلعه فتح آباد, تزریقات در منزل محدوده قلهک, تزریقات در منزل محدوده قنات کوثر, تزریقات در منزل محدوده قیامدشت, تزریقات در منزل محدوده لواسان, تزریقات در منزل محدوده لویزان, تزریقات در منزل محدوده مبارک آباد, تزریقات در منزل محدوده مجیدآباد, تزریقات در منزل محدوده مجیدیه, تزریقات در منزل محدوده محموديه, تزریقات در منزل محدوده مرادآباد, تزریقات در منزل محدوده مرزداران, تزریقات در منزل محدوده مسعودیه, تزریقات در منزل محدوده مشیریه, تزریقات در منزل محدوده ملک آباد, تزریقات در منزل محدوده منصوریه, تزریقات در منزل محدوده منظریه, تزریقات در منزل محدوده منیریه, تزریقات در منزل محدوده مهران, تزریقات در منزل محدوده مولوی, تزریقات در منزل محدوده میدان آزادی, تزریقات در منزل محدوده میدان انقلاب, تزریقات در منزل محدوده نارمک, تزریقات در منزل محدوده نازی آباد, تزریقات در منزل محدوده نظام آباد, تزریقات در منزل محدوده نعمت آباد, تزریقات در منزل محدوده نواب,